500 Ml. Doğal Odun Sirkesi Wood Vinegar (Zararlılara Organik Çözüm)

Ürün Kodu: #000238

Marka: TURKUVAZ

296.00 TL
Bu ürün stoklarımızda mevcuttur.
En geç 15 Temmuz, 2024 Pazartesi günü kargoda.
LÜTFEN ÖNCELİKLE AŞAĞIDAN SEÇİMİNİZİ YAPINIZ

TELEFONDA SİPARİŞ VER

+902222370305

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Made in Turkiye
24-Saatte Kargo

ODUN SİRKESİ ODUNDAN ELDE EDİLEN DOĞAL BİR ÖZDÜR, ZEHİR VE GÜBRE DEĞİLDİR..

Odun sirkesine ait içerik analizi ve etkili olduğu fungusitlere ait analizi incelemek için buraya tıklayınız...

Lezzet arttırıcı Haşarat uzaklaştırıcı, yapraklarda pas küf ve kök mantarlarına karşı doğal çözüm.

 

 

 

ODUN SİRKESİ GÜBRE VEYA TARIM İLACI DEĞİLDİR. AĞAÇLARIN YANMASI ESNASINDA PROLİZE EDİLEREK DUMANIN SIVIYA ÇEVRİLEREK SİRKELEŞTİRİLMESİ İLE ELDE EDİLEN ORGANİK BİTKİ ÖZÜDÜR

TARIMDA ODUN SİRKESİ KULLANIMI


(Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz )
Sirke deyince aklımıza hemen üzüm elma gibi meyvelerden yapılan sirkeler gelse de bu onlardan biri değil tabi ki.. 
Odun sirkesi odun kömürünün üretilmesi sırasında ortaya çıkan bir yan üründür. Odunun retort denilen fırınlarda odun kömürüne dönüşümünde proliz işleminden sonra elde edilir.. 
Buğdayda rozetlenme veya yeşil mozaikten patates nematoduna kadar pek çok bitki patojenine karşı kullanılabilirliğine yönelik tarımsal kullanımların yaygınlaştığı Japonya da heryıl yüksek miktarlarda üretilen odun sirkesinin yarısı tarımsal amaçlı kullanılmaktadır. 
Odun sirkesinin toprak kalitesini artırdığı, zararlıları yok ettiği, bitki büyümesini artırdığı ve bitki büyümesini düzenleyici olarak hareket ettiğine yönelik raporlarda bulunmaktadır. 
Doğru miktarlarda ve doğru şekilde uygulandığında gübrenin alımını kolaylaştırır ve birçok hastalığın zararını azaltır, toprakta besin elementlerinin koşullarını düzenler, köklenmeyi artırır ve mikrobiyolojik populasyonu dengeler. Mikrobiyolojik populasyondaki değişim toprağa bağlı hastalıkları azaltmanın yanısıra, köklerin dayanma gücünü artırır bundan dolayı besin elementlerinin daha iyi alınmalarını sağlar. 
Yapılan çalışmalarda odun sirkesinin Fusarium spp., Phytium spp. ve Rhizoctonia spp.(kök boğazı çürüklüğü çökerten gibi hastalıklara neden olan mantarlar ) gibi patojen etmenlerin büyümesini engellediği belirlenmiştir. 
bambu ağacından elde edilmiş odun sirkesinin marul, salatalık ve kolza bitkileri üzerine etkilerini belirlemek için yapılan denemede, odun sirkesinin 500 kez sulandırılmış uygulamasının kontrole göre %18.8 - % 20.2 oranında verimi arttırdığını, ayrıca bitki boyu ve ağırlıklarının dakontole göre artış gösterdiği belirlenmiştir. 
Odun sirkesinin yüksek asidite, etanol ve fenol içermesinden dolayı yüksek konsantrasyonlarda bakteri yok edici özelliği bulunmaktadır. Yapraktan odun sirkesi uygulamasında, bazı bakteriler direk temas sonucu ölür ve mikrobiyolojik populasyondaki değişimler patojenik bakterilerin yayılımına engel olurlar. Yaprak yüzeyinde oluşan asitlik de aynı zamanda yayılmayı da engellemektedir. Bunlara rağmen yapraktan uygulamanın en büyük etkisi ise yaprakların pestisitlere ve hastalıklara karşı dayanıklılığını artırmasıdır. 
Odun sirkesi yapraktan uygulandığında yapraklar parlak ve koyu bir görünüm alır. Bunun nedeni fotosentezi teşvik eden odun sirkesindeki esterin etkisiyle klorofilin artmasıdır. Bu ester aynı zamanda şeker ve amino asit oluşumuna yardımcı olur, ürünün daha iyi tadı olmasına etki eder lezzeti arttırır. Sağlıklı yapraklar pestisit ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdırlar
*** Ülkemizde Biyosit olarak odunsirkesi?nin bitki patojeni Şeker pancarı yaprak lekesi hastalığı etmeni Cercospora beticola ya karşı etkinliğinin araştırıldığı çalışma sonuçlarına göre odun sirkesinin %0,5 dozu hariç tüm dozlarının fungus gelişimini %100 engellediği, %0,5 odun sirkesinin ise düşük(S13 ve S6)ve orta (AD4 ve AD23) virülensliğe sahip izolatların gelişimini %100 engellediği ancak virülensi yüksek olan (Ç7 ve AM17) izolatların gelişimini sırasıyla %77,4 ve %91,1 oranında engellediği belirlenmiştir. 
*** Bu sonuçlar odun sirkesinin düşük dozlarının bile virülensliği yüksek olan şeker pancarı yaprak lekesi C. beticola üzerinde etkili olabildiğini dolayısıyla odun sirkesinin etkili bir biyosit olabileceğini göstermektedir. 
*** yine ülkemizde Odun sirkesinin farklı dozlarda buğday bitkisinin gelişimi ve toprak özellikleri üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışma yapılmış çalışma sonucunda, 
Bitki boyundaki fark, bitkinin yaş ve kuru ağırlığı arasındaki fark, buğday bitkisinin azot kapsamları arasındaki farklar, toprağının toplam azot değerleri, toprağın amonyum ve nitrat azotu değerleri farkları önemli bulunmuştur.
Fosfor kapsamları bakımından ise tüm odun sirkesi uygulamaları toprağın suda çözünebilir fosfor içeriklerini kontrol toprağına göre önemli olacak şekilde artırmıştır. 
SONUÇ OLARAK : 
Biyosit olarak kullanılan sentetik ilaçların insan sağlığına zararlı etkileri olduğu için odun sirkesinin bakterisit ve fungusit özelliğinden faydalanarak bu zararın azaltılması yoluna gidilmelidir. Üreticilerin kullanımına sunulmuş piyasadaki kimyasal gübre ve ilaçlara farklı bir bakış açısı olarak sunulan odun sirkesinin etkileri üreticilere anlaşılır bir şekilde ifade edilmeli ve odun sirkesinin toprakların sürdürülebilir kullanımına katkı sağlamak amacıyla kullanımına yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir.
KAYNAK :
 Ayten NAMLI - M. Onur AKÇA
Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü, Ankara
 E. Burcu TURGAY
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü, Ankara
 M. Reşat SOBA
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü

 

Odun sirkesi, bitkiler tarafından doğrudan alınan az miktarda besin içerir. Ayrıca, bakterisit ve antelmintik etkiye sahip çok az element içerir. Ne bir gübre ne de kimyasaldır. Ancak doğru uygulandığında, gübrelerin bitkiye alımını arttırır ve çeşitli hastalıkların zararlarını azaltır. Odun sirkesi köklenmeyi arttırır, toprağın besin koşullarının düzenlenmesine ve mikrobiyolojik popülasyonun dengesine yardımcı olur. Mikrobiyolojik popülasyondaki değişiklikler, toprağa bağlı hastalıkların eğilimini büyük ölçüde azaltmakla kalmaz, aynı zamanda köklerin canlılığını da arttırır ve böylece besin maddelerinin daha iyi alınmasını sağlar.

 

Zararlılara Karşı Yapraktan Uygulama

Pirinç, mısır, ayçiçeği, buğday, mercimek, nohut, diğer tahıllar 1:100 suyla seyreltilir

Yapraklı bitkiler, sebzeler, meyveler 1:200 suyla seyreltilir

Çiçekler, saksı ve süs bitkileri 1:300 suyla seyreltilir

Diğer uygulamalar :

Toprağa 1:20 oranında uygulanması zararlı patojenleri etkisiz hale getirir.

Toprağa 1: 50 oranında uygulanması yabani otları etkisiz hale getirir.

Kökten 1: 100 oranında uygulanması kök çürüklüğünü önler.

Toprağa 1: 200 oranında uygulanması bitki büyümesini hızlandırırken zararlıları ve küfü önler

Meyve oluşumunda 1: 500 oranında uygulanması meyve büyümesini arttırır

Yapraklardan sprey şeklinde vererek  emilimini arttırın. Ürün suda tamamen çözünür.

Organik ve konvensiyonel tarım için kalıntı içermeyen doğal üründür. Ozon tabakasına zararı yoktur.  Küresel ısınmayı tetiklemez.

Bitki üzerine püskürtülen odun sirkesi, bitkilerin yanı sıra zararlıların yüzeyine sıkıca yapışır, yaprak gözeneklerinden emilen odun sirkesi aynı zamanda bitkilerin gelişimini verimi arttırdığı gibi ürüne lezzet verir.

Tripsler, kırmızı örümcekler, bitki bitleri, beyaz karıncalar, termitler, güveler, çekirgeler, ağustos böcekleri, diğer zararlılar için etkilidir.

7-15 günde bir odun sirkesini önerilen oranda su ile karıştırarak  yaprakların üzerine ve etrafına püskürterek zararlıları önleyin.

Maksimum verim elde etmek için, güçlü güneş ışığında veya rüzgar güçlü olduğunda püskürmekten kaçının.

Önerilen seyreltme oranında odun sirkesi kullanılmalıdır.

UYARILAR

Eldiven, gözlük ve maske kullanın hassas ciltlerde tahriş edicidir. Gözlerden uzak tutunuz, aksi durumda bol sabunlu suyla yıkayınız. Doktorunuza başvurunuz.

Serin yerde, ağzı kapalı olarak, direk güneş ışığından uzak tutarak, çocukların ulaşamadığı yerlerde saklayınız.

 

Odun sirkesi (odun ruhu, biyoyağ, pyroligneous asit), odunun kömüre dönüştürülmesi için uygulanan piroliz işlemi sırasında ortaya çıkan bir üründür. Piroliz fırınlarının belirli bir sıcaklığa çıkması ardından ortaya çıkan buharın yoğuşması, odun sirkesinin sıvı (akışkan) hale gelmesini sağlamaktadır.

200'den fazla organik madde içerdiği belirtilse de odun sirkesi özellikle asetik asit, metanol, fenol, ester, asetal, keton ve formik asit içeriği ile dikkat çeker. Odun sirkesinin kullanımına yönelik araştırmalar 1950'li yıllarda Japonya'da başlamıştır. 2000'li yılların başında daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüzde özellikle uzakdoğu ülkelerinde mokasaku adıyla organik tarımda vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.

         Ülkemizde fazla tanınmamakla birlikte yurtdışında birçok çalışmaya konu olan odun sirkesinin faydaları (hepsi bilimsel veriler olmamakla birlikte) şu şekilde sıralanmaktadır.

 

Bitkilerde

 

          - Gübre ve kimyasal ilaç kullanımını %50 oranında azaltır.

          - Kökleri güçlendirir ve büyütür

          - Ekim öncesi tohumları odun sirkesinde (1:200 sirke-su karışımı) bekletmek çimlenmeyi arttırır.

          - Topraktaki besin ve mikrobiyoloji nüfusunu düzenler; toprak düzenleyicidir.

          - Köklerin toprağa daha sıkı geçmesini sağlar

          - Meyvelerde lezzet ve şeker içeriğini arttırır

          - Hastalıklara karşı direnci arttırır

          - Böcek ve mantara karşı kullanılır

          - Kompost yapımını hızlandırır

 

Hayvanlarda

 

          - Kümes hayvanları için odun kömürü ve odun sirkesinin besin takviyesi olarak birlikte kullanıldığı çalışmalarda, salmonella bakterisinin yok olduğu tespit edilmiştir.

          - Tavuk yumurtası üretiminde, odun sirkesi kullanan üreticiler tavuklarının yumurtlama ve büyümelerinde ilerleme olduğunu belirtmektedir.

          - İneklerde ise et kalitesini arttırdığı, süt verme ve beslenme konusunda iyileşmeler olduğu belirtilmektedir.

 

          Odun sirkesinin tarımsal kullanım alanları ile ilgili olarak ülkemizde fazla çalışma olmamakla birlikte Ankara Üniversitesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2013 senesinde buğday ve şeker pancarı üzerinde gerçekleştirdiği çalışma konuya öncülük etmektedir:

    Yapılan çalışma sonucu odun sirkesinin toprak düzenleyici ve hastalık önleyici özelliğine vurgu yapılarak potansiyeli şu sözlerle ifade edilmiştir:

         " Odun sirkesi bitkisel üretimde özellikle biyopestisit kullanımında etkin olabilecek niteliktedir...Biyosit olarak kullanılan sentetik ilaçların insan sağlığına zararlı etkileri olduğu için odun sirkesinin bakterisit ve fungusit özelliğinden faydalanarak bu zararın azaltılması yoluna gidilmelidir. Üreticilerin kullanımına sunulmuş piyasadaki kimyasal gübre ve ilaçlara farklı bir bakış açısı olarak sunulan odun sirkesinin etkileri üreticilere anlaşılır bir şekilde ifade edilmeli ve odun sirkesinin toprakların sürdürülebilir kullanımına katkı sağlamak amacıyla kullanımına yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir."

WOOD VINEGAR

MOKASAKU

PYROLIGNEOUS ACID

WOOD ACID

ODUN RUHU

LIQUID SMOKE

BIO-OIL

 

 

Havale / EFT (%1) :293.04 TL (KDV Dahil)

Bankalara özel taksit seçenekleri :

Taksit tutarıToplam
Peşin-296.00 TL
2156.33 TL312.66 TL
3105.86 TL317.58 TL
655.38 TL332.29 TL
938.56 TL347.03 TL
1230.15 TL361.77 TL

Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde firmamızın düzenlemiş olduğu faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade edebilirsiniz.

* İADE ÜRÜNLERİNİZİ MUTLAKA İADE SEBEBİNİZİ BİLDİREN BİR NOT EKİ VE FATURANIZ İLE GÖNDERİNİZ. * İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

385 SAYILI VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ UYARINCA YENİ UYGULAMA!

Eğer vergi mükellefi değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken elinizde bulunan firmamıza ait faturada ilgili iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra imzalayarak ürün ile birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iade işleminiz tamamlanmayacaktır. Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;

* İadeler mutlak surette orjinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. * Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. * İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. * İade etmek istediğiniz ürün/ürünlerin kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır..

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme »

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5